01.10.2016

CAMİLER HAFTASI

1-7 EKİM CAMİLER HAFTASI 

Serik Müftü Vekili Mustafa GÜNER Camiler Haftası münasebetiyle bir mesaj yayınladı: 

Camilerimizi hayatın merkezine taşımak amacıyla Ekim ayının ilk haftası “Camiler Haftası” olarak kutlanmaktadır. Hafta münasebetiyle düzenlenen etkinliklerle toplumsal bir farkındalık ve ortak bir bilinç oluşturulması hedeflenmektedir. 

Camiler Haftasının son yıllarda belirli bir tema etrafında kutlanması, bir yandan camilerimizin fiziki şartlarının yeniden gözden geçirilmesi yönünde önemli çalışmalar başlatılmasına, diğer yandan çocuk, genç, kadın gibi farklı toplum kesimlerinin camiyle daha fazla buluşabilmesi için kampanyalar düzenlenmesine vesile olmuştur. Bu bağlamda geçen yıllarda “Cami-Çocuk Buluşması”, “Cami ve Kadın” , “Cami ve Gençlik” ve “Cami ve Namazla Diriliş” temaları işlenmiş, bu yılki tema da “Cami ve Kitap” olarak belirlenmiş olup bu temayla kitap konusunda toplumda bir farkındalık oluşturmak, vatandaşlarımızın kitapla olan bağlarını güçlendirmek ve topluma okuma alışkanlığı kazandırmak, camilerimizi ilim, irfan mektebine dönüştürmek ve kadim geleneğimizdeki gibi kitaplarla buluşturmak amaçlanmaktadır. 

Yine konuyla ilgili olarak kütüphane olmayan camilerimize yeni kütüphaneler kazandırılacak,  var olan kütüphaneler doğru ve kaynağı sağlam kitaplarla zenginleştirilecek ve vatandaşlarımızın aradığı kitabı rahatlıkla bulabilecekleri hale dönüştürülecektir. Milli Eğitim Müdürlüğümüzle işbirliği yaparak öğrencilerimize ibadet yerlerimiz olan camilerimizi tanıtacak ve çocukları camilerle buluşturacağız.  

Kitap okumak, hayatın kabuğunu yeniden çatlatmaktır. Bir ülkede okumaya karşı istek arttıkça, gaflet ve bu gafletten doğacak felâket azalacaktır. Ülkemizde basılan ve okunan kitap sayısını diğer ülkelerle karşılaştırdığımızda, kendi maneviyatımız ve bilincimizle ne kadar meşgul olduğumuz ortaya çıkacaktır. Kitap, Batılı bir insanın ihtiyaç listesinde 18. sırayı alırken, Türk insanının ihtiyaç listesinde maalesef 224. sırada yer almaktadır.                   

Atamız Osmanlı, kültür ve medeniyetini kütüphaneler dolusu eserleriyle, sadece bölgesinde değil, tüm dünyaya taşımış; ilim, kültür, irfan ve medeniyette tarihe tanıklık ederek insanlığa örnek olmuştur. Bu neslin torunları olarak ülkemizdeki kitap okuma oranlarının son derece yetersiz olması, başta aydınlarımız ve yöneticilerimiz olmak üzere, okuma-yazma bilen herkesi düşündürmelidir. 

Tabii ki camilerimiz görevlilerimizden bağımsız düşünülemez. Bugün en ücra yerlerde bile devletimizin tek memuru olarak görev yapmakta olan ve vatandaşa yeri geldiğinde her türlü hizmeti vermekte olan fedakâr görevlilerimizi unutamayız. 

Bu vesileyle tüm görevlilerimizin ve halkımızın Camiler Haftasını kutluyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum.       

  

29/09/2016            

Mustafa GÜNER 

Serik Müftü Vekili