12.09.2023

2023 yılı Mevlid-i Nebi ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası istişare toplantısı gerçekleştirildi.

2023 yılı Mevlid-i Nebi ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası istişare toplantısı gerçekleştirildi.

27 Eylül-7 Ekim tarihleri arasında idrak edilecek olan Mevlid-i Nebi ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası hazırlıkları kapsamında Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından istişare toplantısı düzenlendi.

Mevlid-i Nebi Haftası ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası İstişare Toplantısı’nda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Mevlid-i Nebi’nin heyecanının, bereketinin her yerde, her yürekte en güçlü şekilde hissedilmesi için elimizden gelen gayreti gösterelim” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Diyanet Akademisi Başkanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, “İslam’ın rahmet mesajlarını tüm topluma ve insanlığa ulaştırmak, zihinlere ve gönüllere nakşetmek için, Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s.) Efendimizin üstün ahlaki vasıflarını ve çağlar üstü örnekliğini bütün insanlıkla buluşturmak için, İslam’ın hak ve adalet anlayışıyla yeryüzünü barış, selam yurduna dönüştürmek için var gücümüzle çalışmak zorundayız. Sahip olduğumuz inanç, taşıdığımız emanet ve bulunduğumuz makam bunu gerektirmektedir.” dedi.

“Mevlid-i Nebi ve Camiler ve Din Görevlileri Haftamızın arefesindeyiz”

Mevlid-i Nebi ve Camiler ve Din Görevlileri Haftasının arefesinde olduklarını aktaran Başkan Erbaş, Mevlid Gecesi’nin 26 Eylül’de idrak edileceğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Aynı zamanda Mevlid-i Nebi Haftasını başlatıyoruz o gün. Bu vesileyle pek çok etkinlik ve hizmet planlıyoruz. Bu haftanın en verimli şekilde geçmesi için azami gayret gösterelim. Mevlid-i Nebi’nin heyecanının, bereketinin, güzelliğinin, her yerde, her evde, her mahallede, her yürekte en güçlü şekilde hissedilmesi için elimizden gelen gayreti gösterelim. Ulaşabildiğimiz her yerde, sesimizin ulaştığı her yerden Efendimiz aleyhissalatü vesselam’ın insanlığa kazandırdığı değerleri anlatmaya çalışacağız. Bu bizim için büyük bir fırsat. Bu fırsatı çok iyi değerlendirmemiz lazım. Mevlid-i Nebi ve Peygamber sevgisi, tüm halkımızın, milletimizin en güçlü ortak zeminidir. Mevlid-i Nebi vesilesiyle görev mahallimizdeki her vatandaşımıza ulaşalım.”

Başkan Erbaş, katılımcılardan, gençlerin, Peygamber Efendimizin hayatını öğrenmelerine yönelik çalışmalarda bulunmalarını, Mevlid-i Nebi Haftası’nda da okullarda buna yönelik çalışmalar yapmalarını istedi.

“Bizim en temel vazifemiz, halkımızın manevi hayatına rehberlik etmektir”

En temel vazifelerinin, halkın manevi hayatına rehberlik etmek olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizim ana gayemiz, Hâlık’a itaat ve mahlûkata merhamet inancını gönüllere yerleştirmektir. Tevhid ve vahdet bilincini zihinlere nakşetmektir. Bütün insanlığın dünyada huzuruna, ahirette kurtuluşuna rehberlik etmektir. Başarmamız gereken bir şey varsa, işte budur. Bu bilinci her daim canlı tutmalı, bu kutlu ideal için var gücümüzle gayret sarf etmeliyiz. Başarı gayrete âşıktır.  Yüce Rabbimiz niyetimizi halis, azmimizi kavi, istikametimizi daim, hizmetimizi bereketli eylesin. Hepinize çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Şimdiden Mevlid-i Nebi Haftanızı ve Camiler ve Din Görevlileri Haftanızı tebrik ediyorum.”

Çevrimiçi düzenlenen toplantıya ilimizden İl Müftüsü Nazif Fethi Yalçınkaya, il müftü yardımcıları ve ilçe müftüleri katıldılar.