11.08.2023

Kepez'de görkemli kapanış programı.

Kepez'de görkemli kapanış programı.

Kepez Mustafa Koç Camii'nde 6 hafta süren yaz Kur'an kursunun ardından geniş bir katılımla kapanış ve ödül programı gerçekleştirildi.

Cami bahcesinde düzenlenen program, Kur-an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Ardından kürsüye gelen İl Müftüsü Nazif Fethi Yalçınkaya, "Yüce Allah’ın bize en büyük emanetlerindendir. Onları kendini ve Rabbini bilen, sorumluluklarının farkında olan, milletine ve insanlığa faydalı nesiller olarak yetiştirmek ise her anne babanın evladına karşı en önemli vazifesidir. Peygamberimiz (s.a.s)’in “Hiç bir anne baba çocuğuna güzel terbiyeden daha kıymetli bir bağışta bulunmamıştır.” hadisi gereği yavrularımıza imanı ve İslâm’ı öğretmek, güzel ahlak ile mücehhez kılmak onlara bırakacağımız en büyük mirastır." ifadelerini kullandı. Yaz Kur’an kurslarının önemine dikkat çeken Müftü Yalçınkaya, "Hayırlı nesiller yetiştirmemize katkı sağlayan, gözümüzün nuru, gönlümüzün süruru evlatlarımızı Kur’an’la ve Peygamberimiz (s.a.s)’in örnek hayatıyla buluşturan bir zaman dilimini daha geride bıraktık. Camilerimiz, Kur'an Kurslarımız her yıl olduğu gibi bu yıl da milyonlarca evladımız için bir eğitim yuvasına dönüştü. Yavrularımız, Yüce Rabbimizi daha iyi tanıma, imanı ve İslam’ı tertemiz kalplerine nakşetme, Kur’an-ı Kerim’le ve Peygamberimizin örnek hayatıyla daha yakından tanışma, Kur’an’ın istediği, Peygamberimizin de yaşayarak gösterdiği doğruluk ve dürüstlüğü, şefkat ve merhameti, sevgi ve saygıyı, hak ve adaleti, paylaşma ve yardımlaşmayı, kardeşlik ve muhabbeti, hâsılı ahlâkî değerleri daha derinden kavrama imkanı buldular. Kitaplarla dost oldular, okumanın değerini, ilmin önemini hissettiler. İstiklalimizin sembolü camilerimizle buluştular. Tevhidin gür sedası ezanlarımızı daha yakından duydular. Körpe dimağlarını ve tertemiz fıtratlarını kötülüklerden koruyacak ibadetleri öğrendiler." şeklinde konuştu.

Müftü Yalçınkaya, ayrıca mevsimin en sıcak anında bir çok insan tatil yaparken tatillerinden feragat ederek geleceğimizin teminatı yarınlarımız olan çocuklara dini ve manevi degerlerin kazandırılması noktasında gösterdikleri çabadan dolayı din görevlilerine teşekkür etti.

Semah gösterisinin de yapıldığı programda öğrenciler tarafından okunan dualar, sureler, şiirler, ilahiler davetliler tarafından ilgiyle takip edildi.

Kapanış programı, kursa devam eden öğrencilerin hediyelerini almalarının ardından dua yapılmasıyla sona erdi.