T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Antalya Müftülüğü

05.02.2021

●●● VEDÂLAR HÜZÜNLÜDÜR ●●●

İl Müftümüzden Veda Mesajı

7 Şubat 2021 tarihi itibariyle yaş haddinden emekliye ayrılan İl Müftümüz Osman Artan, veda mesajı yayınladı.

Müftü Artan mesajında şu ifadelere yer verdi;

●●● VEDÂLAR HÜZÜNLÜDÜR ●●●

Diyanet İşleri Başkanlığımdaki görevime Temmuz 1974 tarihinde başladım. İmam Hatip olarak başladığım bu kutlu görevime, 46 yıl sonra Antalya İl Müftüsü olarak veda ediyorum. Her vedâ, hüzünlüdür. Yaş haddimin dolması sebebiyle emekliye ayrılmanın bir taraftan haklı gururunu yaşarken, diğer taraftan da böylesi onurlu bir mesleğe veda etmenin burukluğu içindeyim. Yaşattığı ve yaşatmadığı her hal ve durum için Rabbime sonsuz hamd-ü senâlar olsun.

Dünya hayatı gibi, bütün makam ve mevkiler de geçicidir. Önemli olan geride bıraktığımız değerli eserler ve güzel amellerdir. Şu gök kubbe altında hoş bir sadâ bırakabilmek için sarfettiğimiz gayret, çaba ve uğraşlardır. Kırmamak ve kırılmamak adına kurduğumuz dostluklar ve arkadaşlıklardır...

46 yıllık görevim boyunca 80 ihtilali, 28 Şubat darbesi ve 15 Temmuz kalkışması gibi pek çok olaya şahitlik yaptım. Din-i Mübin-i İslam'dan taviz vermeksizin üzerime düşen her görevi layıkıyla yerine getirmeye çalıştım. Başkanlığımızın bu günkü hizmet sahalarını gördükçe gurur duyuyorum. Bu muazzam teşkilatın bir neferi olduğum için Rabbime şükrediyorum. Hz. İbrahim için yakılan ateşi söndürmek adına su taşıyan karınca misali ufacık bir katkım olduysa ne mutlu bana…

 

Biz insanlar, aldığımız nefeslerin dahi sahibi değiliz. Aldığımız nefesler gibi tüm emanetleri de vermekle yükümlüyüz. Kimde bir güzellik ve sahip olduğu nimet varsa bilsin ki Allah’ın lütfudur. Canlarımız, mallarımız, evlatlarımız, makamlarımız... her şey bize verilen bir emanettir.

Yıllarca omuzumda ve yüreğimde taşıdığım, benim için bambaşka bir anlamı ve değeri olan bu kutsal emaneti devretme vakti gelmiştir. Eminim benden sonraki arkadaşlar bu kutlu görevi çok daha güzel bir şekilde ifâ edeceklerdir. Ancak emeklilik dönemimde bize düşen bir görev olduğu takdirde hizmete hazır olduğumu da ifade etmek isterim.

Görevim süresince hiç bir zaman desteklerini esirgemeyen başta Diyanet İşleri Başkanımız Prof.Dr. Ali Erbaş, beraber çalıştığımız başkanlarımız ve başkanlığımızın değerli yöneticileri, meslektaşlarım, ilimizde görev yaptığımız mesai arkadaşlarım, ilimizin kıymetli yöneticileri ve muhterem halkımıza şükranlarımı sunuyor ve hepsine hakkımı helal ediyorum. Sizlerden de özellikle haklarınızı helal etmenizi istirham ediyorum.

 

Allah'a emanet olunuz. Selam ve Dua ile...

Osman Artan

Antalya İl Müftüsü