20.06.2017

İl Müftümüzden Kadir Gecesi Mesajı

Bir çok manevi güzellikleri içinde barındıran, başı rahmet ortası mağfiret sonu cehennemden azad ayı olan Ramazan Ayının sonuna yaklaşırken, bir yandan da bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesini karşılamanın sevinci ve mutluluğu içerisindeyiz. Çarşamba gününü Perşembeye bağlayan gece bu mübarek zaman dilimini idrak edeceğiz.

Kadir gecesini diğer bütün zaman dilimlerinden üstün kılan özellik, bütün insanlık için hidayet rehberi olan Yüce Kitabımız Kur'anı Kerim'in bu gecede indirilmeye başlanmış olmasıdır.

İnsanları karanlıktan aydınlığa çıkaran, doğru yolu gösteren ve Peygamber Efendimizin en büyük mucizelerinden biri olan Kur'an-ı Kerim, bu gecede inmeye başlamıştır. Bunun içindir ki; bu gecenin adı Kuran'la birlikte zikredilmiştir. Kur'an-ı Kerim'de Kadir Gecesi hakkında müstakil bir sure de vardır. Bu surede yüce Allah şöyle buyurmaktadır: "Doğrusu biz Kur'anı, Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gece rablerinin izniyle her türlü iş için inerde inerler. O gece tan yerinin ağarmasına kadar süren bir esenliktir." (1)

Varlık ve varoluş bilgisinin ders kitabı, bütün kâinatın özeti ve Yüce Yaratan'ın bizlere uzattığı kurtuluş halkası olan Kur'an'la değer kazanan bu gecenin kıymetinin bilinmesi, ancak Kur'an'a gönülden yönelmek ve onun insanlığa sunmuş olduğu eşsiz mesajını okumak, anlamak ve yaşamakla mümkün olacaktır. Zira Kur'an anlaşılmak, fert ve toplum hayatına rehber olmak için gönderilmiştir. Okumuş olduğumuz Kur'an'ı anlayarak hayatımıza yansıttığımızda Kur'an o zaman bizlere şifa ve rahmet olacaktır. Çünkü Kur'an sadece bilgi kaynağı değil, aynı zamanda tüm insanlığa bir fırsat olarak sunulan yol haritasıdır.

Mükâfatların sınırsız olarak verildiği Kadir Gecesi, kendimize dönerek gaflet içinde geçirmiş olduğumuz günlerimizi sorgulama, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tövbe etme ve af dileme, bir daha yapmama kararlılığımızı Yüce Yaratıcımızın sonsuz rahmet ve mağfiretini umarak yineleme, aramızdaki sevgi ve bağışlamanın hepimizi kucaklaması için bu yolda yeni adımlar atma zamanıdır. 
Bize manevi derinliğinde arınma ve bağışlanma fırsatı sunan bu mübarek gün ve geceler, yaşantımızda kalıcı değişiklikler meydana getirmediği müddetçe tam anlamıyla idrak edilmiş sayılamaz. Bu sebeple ibadetlerimizde ve ahlaki yaşantımızda istikrar ve istikametin önemli bir husus olduğunu bilmeli, her ayı Ramazan ve her geceyi  Kadir Gecesi gibi yaşamaya gayret etmeli, dargınlık, kırgınlık, kin ve nefretin yerine; sevgiyi, hoşgörüyü, dostluk ve kardeşliği hâkim kılmalı, yetimlerin, kimsesizlerin, fakir ve muhtaçların yüzünü güldürmeli, onlara yardım elimizi uzatmalıyız.

Bu geceyi Allah'ın rızasına uygun bir şekilde değerlendirmek için çok Kur'an okumalıyız. Kaza namazı kılmalıyız. Uzaktaki akraba ve büyüklerimizi arayarak kandillerini tebrik etmeliyiz. Çocuklarımızın ellerinden tutup camiye getirerek onların da bu gecenin manevi havasından yararlanmasını sağlamalıyız.

Geçmişlerimiz için, şu anda dünyanın çeşitli yerlerinde sıkıntı ve eziyet çeken Müslümanların bu durumdan kurtulmaları için Allah'a dua etmeliyiz. Tövbe ve istiğfar etmeliyiz. Hz. Aişe Validemiz bir gün Peygamber Efendimiz'e sordu: "Ey Allah'ın Resulü Kadir Gecesi'ne ulaşırsam nasıl dua edeyim? Bunun üzerine Peygamber Efendimiz: 'Allah'ım! Şüphesiz sen çok affedicisin, affı seversin, beni de affet'."(2)  diye cevap vermiştir.

Bu duygularla Milletimiz'in ve İslam Alemi'nin Kadir Gecesi'ni tebrik eder, bu mübarek gecenin Antalya’mıza, bütün insanlığa huzur, barış ve mutluluk getirmesini Yüce Allah'tan niyaz ederim.

Not: Merkez Muratpaşa Camiimizde Mevlit programımız vardır, tüm Antalyalı kardeşlerimiz davetlidir.

 

                                                                                   Osman ARTAN

                                                                                   Antalya Müftüsü

 

1-Kadir Suresi

2-Riyazus_Salihin 1196. Hadis

 

MURATPAŞA CAMİİ

21.06.2017 KADİR GECESİ ÖZEL PROGRAMI

 

                                                                      

KONU                                   

SAAT 

GÖREVLİ

SAKAL-I ŞERİF ZİYARETİ (BAYANLAR İÇİN)

10.00-12.00

İL VAİZELERİ NEZARETİNDE

KANDİL ÖZEL SOHBETİ

21.25-22.05

OSMAN ARTAN İL MÜFTÜSÜ

YATSI NAMAZI VE TERAVİH

22.06-23.10

M. FATİH AKSAKAL MURATPAŞA CAMİ İ.H.

ÂMENERRASÛLÜ

23.15

ENGİN ŞAHİN MURATPAŞA CAMİ M. K.

KUR’AN-I KERİM (YASİN)

23.30

M. FATİH AKSAKAL, ENGİN ŞAHİN, YAKUP ECDER MURATPAŞA CAMİ GÖREVLİLERİ

“ALLAH ADIN” BAHRİ

23.45

M. FATİH AKSAKAL MURATPAŞA CAMİ İ.H.

İLAHİ VEYA KASİDE

23.50

YAKUP ECDER MURATPAŞA CAMİ M. K.

MÜNACAT

23.55

YAKUP ECDER MURATPAŞA CAMİ M. K.

TESBİHAT

00.00

ENGİN ŞAHİN MURATPAŞA CAMİ M. K.

TÖVBE VE DUA

00.15

OSMAN ARTAN İL MÜFTÜSÜ / 
OSMAN DEMİREL İL MÜFTÜ YARDIMCISI

TESBİH NAMAZI

00.30

YAKUP ECDER MURATPAŞA CAMİ M. K.

SAKAL-I ŞERİF ZİYARETİ (ERKEKLER İÇİN)

01.00-02.30

CAMİ GÖREVLİLERİ

TEHECCÜD NAMAZI

02.30-03.00

MUSTAFA AKBULUT MELTEM CAMİ İ.H

SAHUR İKRAMI

03.00-03.45

BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ

SABAH NAMAZI

04.25

İRFAN KESKİN MURATPAŞA CAMİ İ.H.

       

        21.07.2017

                                                                                                    ANTALYA İL MÜFTÜLÜĞÜ

 

NOT: TERAVİH NAMAZI SONRASI BELEDİYE VE STK'LARCA DEĞİŞİK İKRAMLAR YAPILACAKTIR.