30.08.2017

2017 YILI KURBAN BAYRAMI MESAJI

Değerli Kardeşlerim,

Mübarek Kurban Bayramı yaklaşıyor. 1 Eylül 2017 Cuma günü çifte bayram yaşayacağız inşallah.

İçerisinde pek çok anlam ve değer taşıyan kurban ibadeti sadakatin, Allah’a itaat ve teslimiyetin göstergesidir.

Hali vakti yerinde olan müminler, her Kurban Bayramı’nda Cenab-ı Hakk’a bağlılıklarını bir kez daha ifade ederken, hak ve hakikat için her türlü fedakârlığı yapabileceklerini de göstermiş olurlar.

Kurban gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan malî bir ibadettir. Kişi kurban kesmekle Allah’ın emrine boyun eğmiş ve kulluğunu ifade etmiş olur.

Müminler her kurban kesiminde Hz. İbrâhim (as) ile oğlu İsmâil’in Cenâb-ı Hakk’ın buyruğuna mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın hâtırasını tazelemiş ve kendilerinin de benzeri bir itaate hazır olduğunu göstermiş olmaktadır.

Kurban toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur. Özellikle et satın alma imkânı hiç bulunmayan veya çok sınırlı olan yoksulların bulunduğu ortamlarda onun bu rolünü daha belirgin biçimde görmek mümkündür.

Ülkemiz çapında Kurban kesim yerleri ve kurban satış yerleri ve Kurban İbadeti ile ilgili tüm soru ve cevalapları https://kurban.diyanet.gov.tr/ isimli adreste bulabilirsiniz.

Değerli Müslüman Kardeşlerim!

Arefe günü sabah namazıyla başlayıp Bayramın 4. günü ikindi namazında (ikindi dahil olmak üzere) okunacak  kadın-erkek herkese vacip olan Teşrik Tekbirlerini unutmayalım.

Kemer' de  Kurban Bayram Namazı saati: 07:07

Kurban Bayramınızı tebrik eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.

Kemer ilçe müftüsü

                                                                                                     Ayhan ERMİŞ