27.11.2017

YALÇINKAYA’DAN MEVLİD KANDİLİ MESAJI

 İlçe Müftümüz Nazif Fethi YALÇINKAYA, Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav) Efendimizin dünyayı şereflendirmelerinin 1446. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

YALÇINKAYA mesajında şunları kaydetti:
"29 Kasım 2017 Çarşamba’yı Perşembeye bağlayan gece, Yüce Rabbimizin bütün âlemlere gönderdiği en son rahmet elçisi Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa’nın mevlidini idrak edeceğiz. Öncelikle mevlid kandilinin bütün insanlığın yüreğinde muhtaç olduğu manevi huzura dönüşmesini; mevlid kandilinin vatanımız, milletimiz, gönül coğrafyamız ve tüm insanlık için barış, bereket, huzur ve selamete vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.

Sevgili Peygamberimiz (sav), Yüce Rabbimizin insanlığa gönderdiği en son elçi ve bütün bir insanlık için onun nübüvveti karanlıklardan aydınlığa, zulmetten nura geçişin iftihar vesilesi olmuştur.

Efendimizin doğumu, dünyanın akışını değiştirmiş ve onun tebliğine kulak veren herkes hayatını yeniden tanzim etmiş, kendini yeniden yapılandırma ve bundan sonraki hayatında istikamet sahibi olma konusunda sağlam bir dayanağa kavuşmuştur. Onun rahmet yüklü mesajları ve hikmet yüklü ahlâkî örnekliği bütün insanlık için bir umut olmuş ve kıyamete kadar da umut olmaya devam edecektir.

Hazreti Muhammed (sav)'e ümmet olmak sadece onun varlığı ve doğumundan haberdar olmak değildir.

Yüce Allah’ın son peygamberine ümmet olmak, O’nun sünnetine uyup uymadığımızı gözden geçirmeyi, hayatımızdaki eksiklikleri telâfi etmeyi ve yine onun çizdiği yol haritasına bağlı olarak kendimizi inşa etmeyi zorunlu kılar. Peygamberin yolunu takip etmek ve onu örnek almak, onun şaşmaz rehberliğine sımsıkı sarılmayı gerektirir.

O bizim için her şeyiyle örnektir. Baba olarak örnektir, eş olarak örnektir, öğretici olarak örnektir ve yönetici olarak örnektir.O’nun örnekliği ahlaki vasıflarının tüm özelliklerini alabilmek ve bunları hikmetine uygun bir şekilde yaşayabilmekten geçer.Ancak, bu hikmetlere dayalı yaşama ölçütleri, bizi bir adım daha O’na ve O’nun sünnetine yaklaştırmış olur.

Peygamber Efendimiz (sas), ırk, dil, renk, yaş, cinsiyet ve sosyal statü farkı gözetmeksizin “insana” yani “yeryüzünün şerefli halifesine” sorumluluklarını ve taşıdığı emaneti öğretmiştir.
İnsanlık, bir olan Allah’a kul olmayı ve bu kulluk bilinciyle hayatı kavramayı, kâinata hikmetle bakmayı, bütün mahlukata şefkatle davranmayı, hakkın ve hakikatin yolunda olmayı, adaletten ayrılmamayı ve fazileti her şeyin üstünde tutmayı ondan öğrenmiştir.

Müminler hem “emin olma” hem de “emaneti taşıma” bilincini, ahlakı Kuran-Kerim olan Peygamber Efendimiz (sav)’in örnekliğiyle kavramışlardır. Bu emanet, fitne çıkarmak ve bozgunculuk yapmak yerine bilgi, hikmet ve marifetle yeryüzünü imar ve inşa etmektir. Hiçbir zaman zulmün ve zalimin yanında değil; her zaman mazlumun ve mağdurun yanında olmaktır.

Bugün âlemlere rahmet olarak gönderilen Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav)’ın dünyamıza teşriflerinin 1446. yıl dönümü münasebetiyle bir kere daha hatırlatmak gerekir ki, bu aziz ve mübarek günlerin feyz ve bereketinden istifade ederken nefis muhasebesi yapmalı, insanlık nezdindeki görev ve sorumluluklarımızı hatırlamalı, daima iyi, doğru ve güzelin timsali olmalıyız.

Bizlere düşen asıl vazife’nin, onun bizlere yaşayarak öğrettiği Kur’an-ı Kerim’i hayatımıza doğru bir şekilde yansıtmak olduğunu hatırımızdan çıkarmamaktır. Peygamber Efendimizin örnekliğini, güzel ahlakını kendimize daima şiar edinmektir. Onun gibi örnek bir mümin, iyi bir insan olmak için gayret göstermektir. Onun gibi sadakatli bir eş, hayırlı bir evlat, şefkatli bir dede, merhametli bir baba olmaya çalışmaktır. Onun gibi emin bir komşu, candan bir kardeş, vefalı bir akraba olmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle Milletimizin ve tüm İslam aleminin Mevlid Kandili'ni en kalbi duygularımla tebrik ediyor, Mevlid Kandilimizin bütün Müslümanlara huzur getirmesini, insanlığın içine düştüğü sıkıntıların aşılmasında kardeşlik bağlarımızın güçlenmesine ve yeni rahmet kapılarının açılmasına vesile olmasını Cenabı Allah'tan niyaz ediyorum.Yüce Rabbimiz dünyanın çeşitli yerlerinde varlık mücadelesi veren kardeşlerimize rahmetiyle, nusretiyle muamele eylesin.
Dünyanın muhtelif yerlerinde katliamlarda hayatını yitiren kardeşlerimize rahmet eylesin. Yaralanan kardeşlerimize acil şifalar ihsan eylesin. Alemi İslam'ı içine düştüğü fitnelerden, tefrikadan, cehaletten, kan ve gözyaşından kurtulmasını nasip eylesin.”dedi.