T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Alanya Müftülüğü

10.07.2020

MÜFTÜ İLHAN:” MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİMİZİ İSTİSMAR ETMEYE ÇALIŞANLARA ASLA FIRSAT VERMEYELİM!”

Koronavirüs (Covid-19) salgınının kontrol altına alınması ve Devletimizin aldığı kararlar doğrultusunda kademeli bir şekilde geçilen "yeni normal" dönemde Cuma namazları açık alanlarda kılınmaya devam ediyor.

Müftülüğümüzün belirlediği alanlarda alınan tedbirlerle kontrollü bir şekilde kılınan Cuma namazı, sosyal mesafe kurallarına riayet edilerek, vatandaşlarımızın yanlarında getirmiş oldukları seccade üzerinde ve maskelerini takarak gerçekleşiyor.

Alanya Müftümüz Dr. İhsan İLHAN Cuma namazı ve vakit namazlarında camilerde ve namaz kılınan alanlardaki tedbirleri ve din hizmetlerini yerinde görmek amacıyla gittiği Mahmutlar Mahallesinde Cuma hutbesi irad edip ardından Cuma namazını kıldırıldı.

Mahmutlar cumartesi pazarı alanında "15 Temmuz ve Birlik Ruhu" konulu Cuma hutbesi irad eden Müftü İLHAN şu ifadelere yer verdi:
Muhterem Müslümanlar!
Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Biliniz ki Allah, iman edenleri korur. Şu da muhakkak ki Allah hiçbir haini, hiçbir nankörü sevmez.”
Okuduğum hadis-i şerifte ise Resûl-i Ekrem (s.a.s) bizleri şöyle uyarıyor: “Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir; ona ihanet etmez, ona yalan söylemez, onu yüzüstü bırakmaz. Her Müslüman’ın ırzı, malı ve kanı bir diğer Müslüman için dokunulmazdır.”

Aziz Müminler!
Milletimizin ağır bir ihanete, vatanımızın hain bir işgal girişimine uğramasının üzerinden dört yıl geçti. 15 Temmuz gecesi, Cenâb-ı Hakkın yardımı ile aziz milletimiz, vatanına, bayrağına, ezanına ve iradesine sahip çıktı. Dine hizmet ediyor gibi görünerek yıllarca menfaat devşirenlerin emellerini boşa çıkardı. Zalimlerin tuzaklarını başlarına geçirdi elhamdülillah!

Kıymetli Müslümanlar!
Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerimde şöyle buyrulur: “Onlara ‘Yeryüzünde fesat çıkarmayın’ denildiğinde, ‘Biz ancak ıslah edicileriz’ derler. Şunu bilin ki onlar bozguncuların ta kendileridir, lakin anlamak istemezler.”
İyi bilinmelidir ki 15 Temmuz’da milletimizin istiklal ve istikbaline kasteden FETÖ, bir fitne şebekesidir. Dinî bir grup değil, bir fesat yuvasıdır. Allah’a olan bağlılığımızı, Resûlullah’a olan muhabbetimizi, sadakamızı, kurbanımızı, mukaddes saydığımız nice değerlerimizi istismar etmiştir. Göz bebeğimiz olan gençlerimizi sinsi planlarla ana babasına ve milletine düşman hale getirmiştir. Saf ve samimi müminleri kandırarak kazandıklarını zannedenler, hakikatte yalnızca kendilerini kandırmıştır.

Değerli Müminler!
Allah Resûlü (s.a.s)’in çağları aşan apaçık bir uyarısı vardır: “Mümin bir delikten iki defa ısırılmaz.”
O halde, bilinçli, sağduyulu ve dirayetli olalım. Milli ve manevi değerlerimizi istismar etmeye çalışanlara asla fırsat vermeyelim. Kur’an-ı Kerim’in rehberliği, Peygamberimizin örnekliği hayatımıza istikamet verecektir. Güvenilir kaynaklardan öğreneceğimiz sahih dinî bilgiyle yaşayalım. Vatanımızın selameti, devletimizin bekası ve milletimizin huzuru için birlik ve beraberliğimizi koruyalım.

Hutbemi bitirirken geçmişten günümüze vatan uğruna canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla yâd ediyoruz.

Alanya Müftümüz Dr. ihsan İLHAN'ın 10.07.2020 tarihli ve "15 Temmuz ve Birlik Ruhu" konulu Hutbeyi dinlemek için linke tıklayınız: https://www.youtube.com/watch?v=ADGQNlQwTms