T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Alanya Müftülüğü

01.07.2020

NİKAH MERASİMLERİNDE KORONAVİRÜS TEDBİRLERİNE ÖNEM VERİLİYOR

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının kontrol altına alınması ve Devletimizin aldığı kararlar doğrultusunda kademeli bir şekilde geçilen "yeni normal" dönemde Müftülüğümüz tarafından gerçekleştirilen nikah kıyma merasimleri alınan tedbirlerle kontrollü bir şekilde gerçekleşiyor.

Müftülüğümüzde yapılan nikah merasimlerinde virüsün bulaşma riskini azaltmak amacıyla nikahlar mümkün olduğunca kısa sürede gerçekleştiriliyor. Müftülüğümüz girişinde sürekli el dezenfektanı bulunduruluyor, maskesi olmayan misafirlere maske hediye ediliyor ve sosyal mesafeye uymaları konusunda gerekli uyarılar yapılıyor.

Nikah salonu’nun sık sık temizlenmesine ve dezenfekte edilmesine dikkat edilmekte, kapı kolları gibi el temasının yoğun olduğu yerler dezenfektan maddelerle silinmektedir. Ayrıca nikah solunun havalandırma sistemi kullanılarak doğal hava sirkülasyonunun devamlılığı sağlanmaktadır.

Nikah merasimi esnasında ise evlenmek istediklerine dair müracaatta bulunan çiftler, çiftlerin yakınları ve şahitler hazır bulunuyor.

Alanya Müftümüz Dr. İhsan İLHAN tarafından evlilik iş ve işlemleriyle ilgili yönetmelik metninin okunarak, gelin ve damada şahitlerin huzurunda birbirlerini eş olarak kabul edip etmediklerinin sorulması ve "evet" yanıtının alınması ve şahitlerin de şahitlik ettiklerini belirtmesinin ardından genç çiftin nikahları kıyılıyor.

Nikah kıyma iş ve işlemlerinin gerçekleşmesinin ardından ise genç çiftlerin mutlu, mesut ve huzurlu bir hayat sürmeleri için Alanya Müftümüz Dr. İhsan İLHAN tarafından yapılan duaya amin deniliyor. Dua’nın ardından ise Aile Cüzdanı Alanya Müftümüz Dr. İhsan İLHAN tarafından evlenen çiftlere takdim ediliyor. Müftü İLHAN tarafından ayrıca evlenen çiftlere Kur’an-ı Kerim ve İlmihal hediye ediliyor.