T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Alanya Müftülüğü

19.10.2018

ALANYA MÜFTÜLÜĞÜ 2018 YILI EKİM AYI PERSONEL TOPLANTISI

 

Alanya Müftülüğü 2018 yılı Ekim ayı personel toplantısı İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlar için 16 Ekim 2018 Salı günü Alanya Belediyesi Kültür Merkezi B Salonunda yapıldı. Cikcilli Mahallesi Karasaz Camii Müezzin-Kayyımı Ahmet BAĞCI'nın okuduğu Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan toplantıya Müftülük Vaizleri, Şube Müdürü, Şef, Müftülük Çalışanları ve Alanya' da görev yapan İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlar katıldı. Gündeme ilişkin hususların Şube Müdürü Murat DEMİRHAN tarafından personele aktarılmasından sonra, Mutemet Erol AKDENİZ, İmar barışı ve muhasebe uygulamaları ile ilgili konularda personeli bilgilendirdi. Müftümüz Dr. İhsan İLHAN gündem konularını değerlendirdi ve personele konuşma yaptı. Dr. İhsan İLHAN konuşmasında; İmar barışı konusunun çok önemli olduğunu, ihmal edilmemesi gerektiğini, Camilerimiz için büyük bir fırsat ve nimet olduğunu, bu açıdan camiler ve müştemilatlarında imar açısından oluşan problemlerin çözümü noktasında değerlendirilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Kış döneminde her Cami’de yapılacak olan camii derslerinin önemli olduğunu, Din hizmetini yürütürken birlik ve beraberliğin sağlanmasını her türlü tefrikadan ve ayrışmadan uzak kalınmasını, ülkemizin çevresinde yaşanan ( Suriye, ırak) hadiselerden ders çıkarmamız gerektiğini belirtti. Dini görünümlü FETÖ, DEAŞ gibi örgütlerle her zaman mücadele etmemiz gerektiğini; bu mücadelenin de en güzel yolunun din hizmetlerini en yüksek seviyeye çıkararak ve toplumun her kesimine ulaşarak yapılabileceğini söyledi. Dr. İhsan İLHAN camiler ve din görevlilerinin önemine dikkat çekerken de Ali Ulvi KURUCU hocanın hatıratlarını örneklendirerek konuşmasını sürdürdü. Yarın tarihimizde din hizmetini yürüten fedakâr insanların gayretlerinin bu günlere gelmesinde önemli katkı sağladığını, mabedsiz şehirler kurma planları karşısında bu aziz milletin her mahalleye ve köye camii yapmak için canhıraş çalıştıklarından bahseden Müftü İLHAN iyi dilek ve temennileri ile konuşmasını bitirdi. 

Kur'an Kursu Öğreticileri ile yapılan toplantıda Kur'an Kursu Öğretici Aykut GÖK, Kur'an-ı Kerim okudu, gündeme ilişkin hususlar Şube Müdürü Murat DEMİRHAN, İmar barışı ve muhasebe uygulamaları ile ilgili hususlar Mutemet Erol AKDENİZ tarafından personele iletildi. Personele hitap eden Müftümüz Dr. İhsan İLHAN konuşmasında;

Kur'an Kursu öğreticilerinin Kur'an Kursları dışına çıkarak toplumla içli-dışlı olmalarını, öğrenci potansiyelini arttırmak için özel çalışmalar yapmalarını söyledi. Kur'an Kursu Öğretiminde, din hizmeti çalışmalarının da temelinin tevhid ve ihlas olduğunu ve en kutsi görevin insanlara dini tebliğ etmek, Cenab-ı hakkı tanıtmak ve kitabını öğretmek olduğunu vurguladı. Bu esaslar üzerine çalışmanın en ulvi görevimiz olduğunu ve bu görevi dayanışma içerisinde kardeşlik hukukuna riayeti merkeze alarak yapabileceklerini belirterek sözlerini bitirdi.