11.11.2019

2020 YILI HAC KAYITLARI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ HUSUSLAR...

1- 2020 yılında ilk defa hacca gitmek isteyen vatandaşlarımız 11 Kasım -13 Aralık 2019 tarihleri arasında Albaraka Türk Katılım Bankası, Halkbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, PTT Bank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankalarının herhangi bir şubesine veya bu bankalarının internet bankacılığı (PTT Bank hariç) hesabından birine T.C. numarası ile 25 (Yirmibeş) tl yatıracaklardır

2- Daha sonra yukarıdaki tarihler arasında e-Devlet sistemi üzerinden veya www.hac.gov.tr adresinde yayınlanacak önkayıt linkinden e-Devlet kimlik doğrulama sistemi ile konaklama türünü, iletişim ve adres ve diğer bilgiler tercih ederek ön kayıtlarını yapabileceklerdir.

3- Yapılacak tercihlerin bağlayıcı olacağından kayıt süresi sonrasında hac konaklama türü değişikliğine izin verilmeyecek olması sebebiyle vatandaşlarımızın hac konaklama türlerinden durumlarına (fiyat aralığı kendilerine ) uygun olanını tercih etmeleri gerekir.

4- Vatandaşlarımızın istemeleri halinde 5 kişiyi geçmemek kaydıyla grup halinde kuraya girme talepleri kabul edilecektir.

5- Vatandaşlarımızın müracaatlarının sisteme girilip girilmediğini ve grup bağlantılarının doğru olup olmadığını www.hac.gov.tr internet adresinden kontrol edecekler, kaydı girilmeyen veya konaklama, adres bilgileri, iletişim bilgileri vb kayıt bilgileri yanlış olanlar varsa, kayıt süresi içerisinde e- Devlet sistemi üzerinden düzeltebileceklerdir.

6- Kuraya beraber girmek isteyen vatandaşlarımızın değişiklik yapma talepleri İl /İlçe Müftülükleri aracığı ile yapılacaktır.

7- Başkalarının yardımı olmadan günlük aktivitelerini gerçekleştiremeyecek engelli, yaşlı, hasta olanların hacca daha önceden gitmemiş olan refakatçıları ile birlikte yapmaları önem arzetmektedir.

8- Daha önceden kayıt yaptırarak 2019 yılında hac kurasında kayıt hakkı elde edemeyen vatandaşlarımızın kayıt yenileme işlemleri 11 Kasım 2019 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından otomatik olarak yenilecektir.

9- Kayıtları yenilenen vatandaşlarımızdan sisteme kayıtlı konaklama türü, İl, İlçe, adres ve cep telefonu değişikliği yapmak isteyenlerin bu değişiklileri e-Devlet sistemi üzerinden veya www.hac.gov.tr adresinde yayınlanacak önkayıt linkinden e-Devlet kimlik doğrulama sistemi ile yapabileceklerdir.

10- Kaydı yenilenen vatandaşlarımızın sisteme kayıtlı kuraya beraber girmek istediği kişilerin değişikliğini ilgili İl/ İlçe Müftülükleri aracılığı ile yapabileceklerdir.

11- Yakınlarıyla birlikte müracaat edenlerden birinin ilk defa 2020 yılında yapmış olması, diğerlerinin ise daha önceden kaydı olması durumunda, talep etmeleri halinde; bu durumda olanların müracaatları kayıt yenileme süresi (11 Kasım- 13 Aralık 2019) içinde birlikte alınacak ve kuraya tek numara ile katılabileceklerdir. Bu işlemleri İl/ilçe Müftülükleri yapabilecekler.

12- Kayıtların e-Devlet sistemi üzerinden alınması "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" gereği yapılmaktadır.

13- e-Devlet şifresi olmayan vatandaşlarımızın PTT şubelerinde en kısa sürede almaları gerekmektedir.

14- Kayıtlarla ve e-Devlet sistemi üzerinde kayıtların nasıl yapılacağı ile ilgili geniş bilgiye www.hac.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur....