09.09.2016

İl Müftümüz Osman ARTAN'ın Kurban Bayramı Mesajı

“12 Eylül 2016 Pazartesi günü, mübarek Kurban Bayramıdır. Bizleri bu güne kavuşturan Rabbimize Hamd olsun. Allah’a gönülden bağlılığın, toplumsal dayanışmanın ve kaynaşmanın en güzel örneklerini verdiğimiz Rahmet, şefkat, acıma duygularının doruğa çıktığı, yüzlerin güldüğü, keder ve üzüntülerin giderildiği, evlerin bereketlendiği, fakir ve yoksulların sevindirildiği bir kutlu bayrama kavuşmanın buruk sevinci içerisindeyiz.

Milletçe sıkıntılı bir dönemden geçtiğimiz şu günlerde. Yıllardır savaşın devam ettiği komşu ülkelerden, zulümden kaçan milyonlarca insan vatanımıza sığınırken, bizi de ateş çemberinin içine çekmek isteyenlere. Bizi birbirimize düşürmek, bizi zayıflatmak, kardeş kavgası çıkarmak isteyenlere. Karanlık oyunlarıyla bu aziz milleti bölmeye ve yok etmeye yeltenenlere. Evlatlarımızı hain emellerine alet eden şer odaklarına. Kin ve nefreti diline dolayıp, barış topraklarına nefret tohumları ekmeye çalışanlara mevlam fırsat ve imkan vermesin, onları kahhar sıfatıyla kahru perişan eylesin.  Aziz vatanımızı her türlü tehlikeye karşı korurken şehadet şerbetini içen evlatlarımıza mevlam rahmet eylesin, yakınları ve tüm milletimize sabırlar versin.

 Dini ve Milli hayatımızda önemli bir yeri olan bayramların amacı; sosyal dayanışma, yardımlaşma ve toplumsal kaynaşmayı sağlamak, kardeşlik, birlik-beraberlik duygularını pekiştirmek ve birlikte yaşama arzusunu milletçe ortaya koymaktır.

Bayramlar, sevinçlerin paylaşıldığı ve ayrılıkların giderildiği, akrabaların, komşuların ve dostların ziyaret edildiği, öksüzlerin, yetimlerin, fakirlerin, kimsesizlerin ve gariplerin sevindirildiği, vefat edenlerin hayırla yad edildiği, küskünlerin, dargınların barışıp kucaklaştığı müstesna günlerdir.

Bu kutlu bayram ikliminde Kurbanla Allah’a yaklaşan müminler, bütün kötülüklerden uzaklaşmak için birbirlerini sevmek, saymak, kardeşlik duyguları içinde mutlu bir hayat sürdürmek için birliği, dirliği, kardeşliği engelleyen kini, hırsı bir tarafa bırakarak sevgi ve muhabbeti ön plana çıkarmalıdırlar.

Bu bayram, yüz binlerce hacının tavaflarda manevi alemlere daldığı, ihramları içinde sembolik olarak mahşeri yaşadığı, müminlerin saf saf Allah’ın huzuruna durduğu, tekbirlerle, kurbanlarla Allah’a yöneldiği bir gündür.

Kurbanlarımızı keserken mümkün olduğu kadar dini hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun olarak, hayvana en az acı verecek şekilde kesilmesi, basın-yayın organlarına yansıyan nahoş görüntülerin olmaması, Antalya’mız ve ülkemizin itibarı açısından da büyük önem arz etmektedir. Belediyelerimiz tarafından Kurban kesim ve satış yerleri tespit edilmiş, Kurban Hizmetleri Komisyonları tarafından her türlü tedbir alınmıştır.

Kurban Bayramının; milletimizin birliğine, beraberliğine, barış ve huzuruna, milli ve manevi değerlerde bütünleşmesine, İslam âleminde kan ve göz yaşlarının kesilmesine vesile olmasını diler, ”Bu duygu ve düşüncülerle halkımızın ve tüm milletimizin mübârek Kurban Bayramını kutlar, daha nice bayramlara, milletçe sıhhat ve afiyetle birlik ve beraberlik içerisinde erişmemizi Cenâbı Hak'tan niyaz ederim.

Not:Arefe günü sabah namazından Bayramın 4. Günü ikindi namazı da dahil farz namazların akabinde vacip olan teşrik tekbirlerini getirmeyi unutmayalım….