T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Antalya Müftülüğü

17.08.2018

İl Müftümüz Osman ARTAN’ın Kurban Bayramı Mesajı

Bayramlarımız her yıl Müslümanlık bilincimizi yenileyen, millet olma irademizi diri tutan; birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştiren, rahmet ve bereket dolu özel günlerdir. İslam Âleminin büyük bir coşku ve heyecanla kutlaya geldiği Kurban Bayramını 21 Ağustos 2018 Salı günü idrak etmiş olacağız.

Bayramlar, sevinçleri büyütme mevsimidir. İlk olarak kendi gönüllerimiz bir sevinç yumağı hâline gelmeli, daha sonra varlık sebebimiz olan annelerimizin ve babalarımızın gönüllerini şad etmeli ve onların hayır dualarını almalıyız. Bir güzel söz işitmek için hayatın bütün yükünü paylaşmayı göze alan vefakâr eşlerimizi mutlu etmeliyiz. Evlerin neşe kaynağı olan çocukları sevindirmeliyiz. Gönüllerin ağır yükü olan küskünlükleri ortadan kaldırmalıyız. Selâmlaşarak, kucaklaşarak, ziyaretleşerek, kurban etlerini dağıtarak, ikramda bulunarak; bütün yurdumuzun, İslâm coğrafyasının ve bütün dünyanın gözlerine sevinç taşımalıyız.

Evinde ve hasta yatağında ziyaretçi bekleyen büyüklerimizi hatırlamalıyız; öksüz ve yetimlerin, ihtiyaç sahiplerinin yüzlerinin gülmesine ve ümitlerinin yeşermesine vesile olmalıyız. Bizimle bayram sevincine katılamayan; hapishane ve hastane köşelerinde, düşkünler yurdunda bulunan vatandaşlarımızı ziyaret edip gönüllerini almalıyız.

Kurban aynı zamanda İslam’ın temellerinden biri olan Hac ibadetinin önemli bir parçasıdır. Arife günü, Arafat’ta dünyalıklardan soyunmuş, ihramlara bürünmüş, milyonlarca Müslüman, Rabbin divanına duracak; ellerini açacak ve bütün insanlık için duada bulunacak. Bugün bizler de, kurban ibadetinin manevî ikliminde bir gönül yüceliği yakalayıp Rabbimize yakınlık arayışında olacağız. Zira kurban, Allah’a, yüce ve ilâhî olan her şeye, hakka, hakikate, iyiye, doğruya, güzele, yakın olma arayışıdır.

Kurban sevginin, vefanın, sadakatin, fedakârlığın simgesidir. Kurbanda Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’in baba-oğul sevgisi ile hakka bağlılık duygularının harman olduğu engin bir dünya vardır. İnsanlığın ortak barışının korunmasında önemli sorumluluğu olan, ancak yıllardır kendi dinî bayramlarını dahi sevinç ve mutlulukla kutlamaya hasret kalan; gözyaşı, şiddet, savaş, ekonomik sıkıntı ve yoksulluğun gölgesinde bayram yapamayan din kardeşlerimizi hatırlamalı ve onlar için dua etmeliyiz.

Yüce Yaratana yakın olmak için yerine getirdiğimiz bir ibadeti ifa ederken bizi ondan ve onun rızasından uzaklaştıracak her türlü davranıştan kaçınmalıyız. Hayvana eziyet ederek, dinin yarısı addedilen temizliği göz ardı ederek, insan ve çevre sağlığını tehdit ederek kurduğumuz veya kurmaya çalıştığımız yakınlığa gölge düşürmemeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle başta milletimiz olmak üzere, bütün İslam âleminin Kurban bayramını tebrik eder, Allah katında kurbanlarımızın makbul olmasını diler ve bayramın getirdiği kardeşlik, dayanışma ve kaynaşma ruhu ile tüm dünyanın barış, huzur ve esenlik içinde yaşamasını kurbanlarımız kurbiyetimize vesile olmasını Yüce Rabbim’den niyaz ederim.